Monitoring IP i kamery megapikselowe - rewolucja iCCTV - Systemy alarmowe Kraków • Alarm Tech Kraków

Monitoring IP i kamery megapikselowe

monitoring CCTV IP

Monitoring IP i kamery megapikselowe to przyszłość nowoczesnych i powszechnie dostępnych systemów monitoringu wizyjnego spełniającego wymagania zarówno profesjonalnych firmowych jak i mniej zaawansowanych instalacji domowych. To co sprawia, że monitoring oparty o sieci teleinformatyczne typu TCP/IP to dużo łatwiejsza i tańsza w realizacji infrastruktura a także dużo większa powszechność technologii, w końcu nasze sieci komputerowe LAN to zazwyczaj gotowe sieci do monitoringu iCCTV. Całości dopełnia niedościgniona dotychczas jakość kamer wysokiej rozdzielczości, które zrewolucjonizowały systemy monitoringu i telewizji przemysłowej oferując dużo więcej niż instalatorzy i specjaliści mogli się spodziewać jeszcze kilka lat wstecz. Teraz nieopłacalne i niewydajne wydaje się być stosowanie kamer analogowych oraz rejestratorów pracujących wyłącznie w zgodności z trybem analogowym. Wszędzie tam gdzie niezbędna jest elastyczność i możliwość łatwej rozbudowy sieci CCTV warto postawić na nowoczesne technologie cyfrowe pracujące w standardzie komunikacji i przesyłu danych w sieciach internetowych.

Monitoring wizyjny w sieciach teleinformatycznych

monitoring CCTV IPW pierwotnej wersji monitoring wizyjny oparty był na analogowych urządzeniach stosowanych w telewizji przemysłowej z zeszłej dekady – stosowano proste kamery analogowe, które oferowały rozdzielczości do 625 linii obrazu oraz rejestratory magnetowidowe z zapisem na nośniku magnetycznym. Pracowały one w sieciach opartych o kable koncentryczne dwużyłowe, które nie tylko nie pozwalały na łatwą i tanią instalację ale również powodowały praktyczne problemy w momencie konieczności rozbudowy infrastrukturalnej sieci. W konsekwencji technologia znalazła odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie i rozwiązała większość problemów i praktycznych niedogodności jakie wiązały się z charakterystykami analogowych sieci monitoringu – dzisiaj większość profesjonalistów zaczyna stosować monitoring wizyjny oparty o urządzenia pracujące w standardzie cyfrowym za pośrednictwem sieci TCP/IP.

To co należy do podstawowej zalety monitoringu w sieciach internetowych to możliwość dowolnej rozbudowy oraz łatwość integracji z innymi urządzeniami sieciowymi. Teraz konieczność poszerzenia infrastruktury o kolejne segmenty może być realizowana poprzez sieci przewodowe jak i bezprzewodowe sieci wi-fi. Dzięki obecnej dostępności internetu profesjonalne sieci CCTV możemy obecnie zrealizować praktycznie bez ograniczeń co do jego rozległości i lokalizacji w miastach a nawet terenach podmiejskich. W sieciach domowych i małych firmowych można założyć wykorzystanie istniejących sieci lokalnych do podłączenia i transmisji danych pomiędzy kamerami i rejestratorem , jednak sugerowanym rozwiązaniem jest stworzenie osobnej dedykowanej sieci, która będzie wydzielona tylko i wyłącznie do zastosowań związanych z monitoringiem. Warto zauważyć, że coraz powszechniejsze stają się sieci gigabitowe, które świetnie radzą sobie z transportem dużej ilości danych z kamer megapikselowych. Uzasadnieniem jest fakt, że jedna kamera 1,3 Mpx potrafi zająć nawet do 15 Mb pasma tak więc kilka kamer i rejestrator potrafią w szybkim tempie obciążyć sieć zbudowaną w standardzie do 100 Mbit/s, warto o tym pamiętać podczas planowania i podejmowania decyzji o sposobie instalacji, wybierająć switche sieciowe do 1000 Mb (1Gb) oraz odpowiednie okablowanie.

Warto również pomyśleć o zastosowaniu przełączników sieciowych oferujących obsługę technologii PoE (ang. Power over Ethernet), dzięki czemu będzie można stosować kamery IP z obsługą tej technologii, co znacznie skraca czas ich instalacji oraz obniża koszty budowy całego systemu. Ponadto, stosowany rejestrator sieciowy powinien obsługiwać większą liczbę strumieni wideo z kamer IP niż ta zakładana, dzięki czemu możemy rozbudować system o kolejne kamery bez konieczności kupna dodatkowego lub wymiany wykorzystywanego rejestratora.

Kamery megapikselowe IP

kamera megapikselowa airliveWspółcześnie dostępne i powszechnie stosowane kamery CCTV IP oferują bardzo duże możliwości zarówno w zakresie jakości obrazu w cyfrowym formacie ale również w obszarze możliwości integracji i łatwej obsługi za pośrednictwem sieci ethernet. Duże możliwości co do obróbki i wyciągnięcia szczegółowych elementów zarejestrowanego obrazu a także wielokierunkowa transmisja sprawiają, że kamery te stanowią wysoce wyspecjalizowany środek w zapobieganiu zdarzeniom niebezpiecznym ale także w wykrywaniu przyczyn i sprawców. Zalety dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej zauważalne są również w monitoringu, gdzie fakt operowania obrazem w wysokich rozdzielczościach powyżej jednego miliona pikseli daje ogromne możliwości w zakresie stosowalności w telewizji dozorowej.

Na wysokim poziomie detali w rejestrowanych obrazach zalety jakie posiadają kamery megapikselowe się nie kończą.

Kamery sieciowe dysponujące obrazem o rozdzielczości powyżej miliona pikseli zwyczajowo określamy jako kamery megapikselowe. Dużą popularnością cieszą się kamery megapikselowe 1,3MP, które generują obraz w rozdzielczości mieszczącej się w rastrze 1280 x 1024 pikseli. Istnieją pewne nieścisłości w nazewnictwie tych nowoczesnych urządzeń dozorowych, ponieważ często kamery megapikselowe są określane jako kamery HD, jednak tylko w nielicznych przypadkach jest to słuszne nazewnictwo. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie kamery IP mogące generować obraz w rozdzielczości powyżej jednego milion pikseli są kamerami HD. Aby kamera megapikselowa mogła być określona mianem kamery HD musi dostarczać obraz w rozdzielczości 1920×1080 pikseli (1080p) lub 1280×720 pikseli (720p) o proporcjach 16:9 (szeroki ekran) oraz cechować się częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie minimum 25 kl./s (praca w czasie rzeczywistym). Jeżeli dana kamera megapikselowa spełnia powyższe wymagania może zostać określona mianem kamery HD. Warto także dodać, że wszystkie kamery HD są kamerami megapikselowymi, a tylko nieliczne kamery megapikselowe mogą być określane mianem kamer HD.

Źródło: http://www.ip.pl/artykuly/kamery-hd—milowy-krok-w-rozwoju-systemow-cctv-ip.htm

Oczywiście na wysokiej jakości obrazu zalety kamer megapikselowych się nie kończą. Standardowo kamery te są wyposażone w zaawansowane funkcje programowalne, które zmieniają kamery w centra wykrywania i powiadamiania. Dzięki zastosowaniu technologii DSP (Digital Signal Processor), są to układy mikropocesorowe pozwalające w pełni wykorzystać potencjał jaki drzemie w megapikselach rejestrowanych przez kamery. Tym samym obecność mikroukładów DSP pozwala na realizację funkcji analizy obrazu, a także na definiowanie stref wykrywania niepowołanej obecności. Przykładowo kamera może mieć zdefiniowane obszary w monitorowanym polu, gdzie wykrycie ruchu wiąże się z naruszeniem polityki bezpieczeństwa i stanowi podstawę do wszczęcia alarmu oraz powiadomienia do centralnego systemu alarmowego. Tym samym monitoring wizyjny może być elementem skutecznie podwyższającym funkcjonalność oraz skuteczność systemu alarmowego wykrywania włamania.

 

Leave a Reply